(+90) 212 631 00 02 / (+90) 537 591 32 21
27
May

Exw(Ex Work) Teslim Şekli Nedir?

Exw(Ex Work) nedir

Exworks, başta ihracatçı ve satıcı firma olmak üzere taraflar arasındaki teslim şekillerinden biri olarak bilinir. 2020 yılında güncellenen Incoterms’de yer alan 11 farklı teslim şekli arasında yer alan Exworks, iş yerinde teslim olarak da bilinir. Bu teslim şeklinde en az riskli olanı olan EXW, satıcıya sadece ürünleri hazırlama ve teslim etme sorumluluğunu yükler. Varsayılan olarak satıcı, ürünleri kendi iş yerinde bulunan müşterinin belirlediği bir nakliye aracına yüklemek ve gerekli tüm belgeleri sağlamakla yükümlüdür. Alıcı ise uluslararası taşımacılığı organize etmek ve tüm ilgili maliyetleri üstlenmek zorundadır. Exworks, hem satıcı hem de alıcı için belirli avantajlar ve dezavantajlar içeren bir teslim şekli olup, doğru şekilde uygulandığında verimli bir ticaret sürecine katkı sağlayabilir.

EXW Açılımı Nedir?

EXW açılımı, bir ticaret terimi olan Ex Works’in kısaltmasıdır. Bu terim, satıcının malları kendi iş yerinde alıcıya teslim ettiği anlamına gelir. Alıcı, teslim alınan andan itibaren tüm taşıma maliyetlerini ve risklerini üstlenir. 

EXW Teslim Şekli Nedir?

EXW teslim şekli, uluslararası ticarette kullanılan Incoterms kuralları arasında yer alan ve satıcı yani ihracatçının üzerinden asgari yükümlülük ile sorumlu olduğu bir ticaret şeklidir. Bu şekilde, malın alıcıya tesliminde satıcının yükümlülüğü, sadece kendi iş yerinde, alıcının taşıyıcıya yüklemesi için malı hazır hale getirmektir. Diğer bir deyişle, malın alıcıya tesliminden sonraki tüm masraflar ve riskler alıcı tarafından üstlenilir. Bu, alıcı için malın nakliye, sigorta gibi ek masraflarını ve risklerini önceden bilmesi ve buna göre planlama yapması gerektiği anlamına gelir.

EXW, başta küçük ölçekli ihracatçılar olmak üzere, ihracat işlemlerinde ihracatçının sorumluluklarını minimize etmek isteyen şirketler için ideal bir seçenektir. Bu olduğu ticaret şekli, satıcının yalnızca kendi ülkesindeki mevzuatlara uygun hareket etmesi gerektiği, alıcının ise malın ihracatı ve ithalatı sırasında ortaya çıkabilecek tüm prosedürlerle ilgilenmesi gerektiği anlamına gelir. Dolayısıyla, alıcı için EXW teslim şeklinin seçilmesi, daha fazla koordinasyon ve lojistik planlama gerektirir.

Ex Works Fiyat Nasıl Hesaplanır?

Ex Works fiyat, satıcının fabrika ya da depo gibi teslim yerinde malı alıcının hizmetine sunduğu, bundan sonraki taşıma ve sigorta gibi masrafların tamamının alıcı tarafından karşılandığı bir ticaret terimidir. Ex Works fiyatını hesaplamak için, ürünün üretim maliyeti, işçilik, kullanılan malzemelerin maliyeti gibi doğrudan maliyetlerin yanı sıra dolaylı maliyetler de dikkate alınır. Bu dolaylı maliyetler arasında genel yönetim giderleri, amortismanlar ve hatta potansiyel kar marjı gibi kalemler bulunabilir.

Öncelikle, ürünün üretiminde harcanan toplam maliyet hesaplanır. Daha sonra, bu maliyetin üzerine işletmenin genel giderleri ve kar marjı eklenir. Ex Works fiyatlandırmasında, malın teslimat noktasına kadar olan nakliye, sigorta ve benzeri masraflar fiyata dahil edilmez, bu giderler doğrudan alıcıya aittir. Dolayısıyla, Ex Works fiyatı hesaplarken, sadece malın üretici tarafından alıcıya teslim edileceği noktaya kadar olan maliyetler göz önünde bulundurulur. Bu yaklaşım, alıcıya teslimat ve lojistik süreçlerinde daha fazla esneklik ve kontrol imkanı sunar.

Ex Works teslim Şeklinde Alıcı ve Satıcının Sorumlulukları

Satıcı

Satıcıın tek sorumluluk alıcının organizasyonu için yaptığı sevkiyattır. Malları uygun şekilde paketlenmiş, paletlenmiş ve kasalanmış olarak araka veya konteynere yükler. Satıcı, mal tipine göre gerekli paletlenmiş veya kasalanmış şekilde malları kendi tesislerinden alıcının adresine gönderir.

Satıcı, sevkiyat için alıcının organize ettiği tarih ve saatte gerekli gerekleri uygun şekilde gerçekleştirir. Her mal tipine göre paketlenmiş, paletlenmiş ve kasalanmış malları sevkiyat için hazır hale getirir. Bu şekilde, alıcı malları sorunsuz bir şekilde teslim alabilir.

Alıcı

Alıcı, satıcının deposundan veya fabrikasından yüklendiği malların A’dan Z’ye taşınması, sigortalanması, gümrük işlemleri ve diğer tüm masrafları varış noktasına kadar üstlenir. Ayrıca alıcı, tüm riskleri de taşır. Alıcı, malın güvenli bir şekilde taşınmasını ve varış noktasına sağlam bir şekilde ulaşmasını sağlamakla yükümlüdür.

Satıcı ile alıcı arasındaki bu taşıma sürecinde, alıcı, malların güvenli bir şekilde nakledilmesi ve varış noktasına eksiksiz ulaşması için gerekli önlemleri almalıdır. Aksi takdirde, malın zarar görmesi durumunda tüm sorumluluk alıcıya aittir. Bu nedenle alıcı, taşıma sürecini yakından takip etmeli ve gerektiğinde ek önlemler almalıdır.

Alıcı, satıcının depo veya fabrikasından yüklendiği anından itibaren malın varış noktasına ulaşana kadar olan süreçte aktif bir rol oynamalı ve gerekli tüm önlemleri almalıdır. Aksi takdirde, oluşabilecek herhangi bir sorunda tüm sorumluluk alıcıya ait olacaktır.

Exworks Sorumluluk Dağılımı

FaaliyetSatıcının SorumluluğuAlıcının Sorumluluğu
Malın hazırlanması ve ambalajlanmasıEvetHayır
Yükleme yeriSatıcının tesisleri veya belirlenen yer
Malların yüklenmesiHayırEvet
Taşıma belgelerinin düzenlenmesiHayır (ancak istek üzerine yardımcı olabilir)Evet
İhracat gümrük işlemlerinin tamamlanmasıHayırEvet
İthalat gümrük işlemlerinin tamamlanmasıEvet
Taşıma masrafları (Ana taşıma, ara taşıma vb.)HayırEvet
SigortaHayırEvet
Malın varış yeriBelirlenen varış yeri
Boşaltma masrafları ve işlemleriEvet
Share This Post