(+90) 212 631 00 02 / (+90) 537 591 32 21
18
Şub

Konteyner Taşımacılığı Nedir?

Uluslararası taşımacılık, ürünlerin hızlı ve güvenli bir biçimde nakli için gitgide büyümeye devam ederken bu açıdan yorumladığımızda tercih edilen taşıma moduyla beraber taşıma işleminde kullanılan malzeme ve ekipmanlar da daha fazla önem arz etmeye başlamıştır. Kullanılan ekipmanlardan bahsettiğimiz bu nokta da konteynerler ön plana çıkmaktadır.

“Konteyner ve konteyner taşımacılığı nedir?” sorusunu cevaplamadan önce yükün özellikleri, teslimat noktası gibi bazı önemli hususları göz önünde bulundurmalıyız. Yaptığımız planlamayla beraber operasyon içinde yükün taşınacağı malzeme ve ekipmanın tercihi de bir o kadar önemlidir. Çağımızda kapıdan kapıya taşımanın önemi gün geçtikçe artmaktadır. Bununla birlikte yüklerin çıkış konumunda varış konumunda dek tek bir araçla transfer edilmesi sadece karayolunda mümkün olabilmektedir. Bu açıdan yorumladığımızda zamandan ve paradan tasarruf edebilmek için elleçleme noktasında fazla zaman kaybetmemek ve dolayısıyla da giderleri en az seviyede tutmak gerekli. İşte, konteyner taşımacılığı tam olarak bu nokta da bize katkı sağlatan bir taşıma çeşidi olarak karşımıza çıkıyor.

“Konteyner taşımacılığı nedir?” sorusunun cevabı kitabi bir şekilde TDK’de “Çeşitli yük ve eşyaları taşımak için uluslararası standartlara uygun olarak hazırlanmış yapılmış büyük sandık” olarak açıklama yapılmıştır. Öyleyse bu uluslararası standartları düzenleyen kim diye bakarsak o da International Organization for Standardization kısaca bilinen adıyla İSO. İSO prensiplerine göre konteynerleri 20’lik ve 40’lık olmak üzere sınıflandırabiliriz. Tabii ki, bunları da kendi içlerinde; kullanım özelliklerine, yapıldığı maddelere ve amaçlarına göre ayrıştırmak mümkün.

Dünya üzerinde gerçekleşen uluslararası konteyner taşımacılığında yapılan transferlerin büyük bir bölümünün deniz taşımacılığıyla yapıldığından bahsetmiştik. Diğer yandan deniz yolunda yapılan taşımacılığın da büyük bir bölümünde konteyner kullanılıyor. Konteynerler fiziksel yapıları itibariyle aynı zamanda birden fazla çeşitte malların taşınmasına imkân verdiği ve birçok kez kullanılabilecek şekilde oldukları için deniz yolunda tercih edilen temel araçlar arasındadır. 

Konteynerlerin sağladığı faydaları biraz daha açıklamakta fayda var; sonuçta kapalı bir kutu ve dış faktörlere karşı korunaklı olduğundan ötürü yükün transferi sırasında dışarıdan gelebilecek fiziksel etkilerin önüne geçilmesini sağlar. Bu özelliğinin avantajı olarak içerisinde yer alan yükleri daha rahat ve sağlıklı bir biçimde de elleçleyebiliriz. Eğer ki, konteyneri doldururken mantıklı davranırsak tek sefer de daha çok yükü taşıma imkânı da bulma fırsatı yakalarız. Bu durum giderlerimizin azalmasını sağlar.

Kapıdan kapıya taşıman modelinin öneminden bahsetmiştik. Gemilerden indirilen konteynerler kendilerini taşımaya yetkin özel ekipmanlar aracılığıyla karayoluyla yük sahiplerinin depolarına kadar rahatlıkla aktarılabilecek biçimde dizayn edildiği için nakliyesi de kolay araçlardır. Dolayısıyla doğayı düşünen konteynerlerimiz bize hem gider açısından hem de nitelik açısından büyük avantajlar sağlamaktadırlar.

İlginizi çekebilir: Konteyner Ölçüleri

KONTEYNER TAŞIMACILIĞININ AVANTAJLARI NELERDİR?

Uluslararası ticaret faaliyetleri için seçilecek taşıma modları ve değerlendirilecek ekipmanlar malın nitelikleri başta olmak üzere pek çok değişken göz önünde bulundurularak seçilmektedir. Bu noktada konteyner taşımacılığı pek çok fırsat sunmaktadır. Konteyner taşımacılığının yararları arasında en dikkat çeken faktör, full konteyner (FCL) veya parsiyel taşımacılık (LCL konteyner taşımacılığı) opsiyonu seçeneği sağlaması ve bu sayede konteyneri doldurmayacak sınıra sahip şirketlere de dış ticarette bulunma avantajı sağlamasıdır. “Konteyner taşımacılığı nedir?” sorusuna verilecek en güzel cevaplardan biri de avantajları açısından aynı zamanda güvenli, hızlı ve az maliyetli bir taşıma fırsatı sunmasıdır. Kullanılan konteynerler yardımıyla tek bir seferde daha fazla mal taşıyabilme niteliğine sahiptir. Konteyner taşımacılığı, her geçen gün bu farklı kılıcı özellikler yardımıyla dikkatleri üzerine çekmeyi devam eder. Konteyner taşımacılığında olan bir diğer fırsat da deniz yolu, kara yolu ve demir yolu ile senkronize hizmet sunarak ülkeler arasında ticaretin sağlanmasına imkân vermesidir.


TÜRKİYE’DE KONTEYNER TAŞIMACILIĞI

Deniz yolu taşımacılığı çok eski zamanlardan itibaren insanların sık sık başvurduğu bir taşımacılık türü olmakla birlikte insanların istekleri ve teknolojik gelişimler sonucu ile değişimler ortaya çıkmıştır. Göze çarpan en büyük değişme, deniz yolunun endüstrileşmesi, şimdiki ismiyle konteyner taşımacılığı olmuştur. 70’li yılların devamında Dünya ekonomisinin globalleşmesi adı altında yeniden dizayn edilmesi sonucunda ülkeler arasında dış ticaret bağları önemli seviyede artış göstermiştir. Bu durum Türkiye’de konteyner taşımacılığını da olumlu yönde etkilemiştir.

Dünya deniz taşımacılığında ise özellikle 1990 yılından sonra konteyner taşımacılığının önemi büyük ölçekte artmıştır. Konteyner taşımacılığı yardımıyla kapıdan kapıya taşımacılık faaliyete geçmiştir. Konteyner taşımacılığının iyi yönde gelişmesiyle Kuzey Amerika-Güneydoğu Asya güzergâhı başta olmak üzere, Kuzey Amerika-Avrupa hattında büyük oranda konteyner trafiği ortaya çıkmıştır. Buna ek olarak Singapur, Hong Kong, Tokyo, Marsilya gibi konteyner taşımacılığında yeni liman noktalar adını duyurmuştur.

Dünya gemi inşasında, son zamanlarda verilen gemi siparişleri göz önüne alındığında konteyner taşımacılığının hali hazırdaki gelişme hızını katlayarak sürdüreceği ön görülmektedir. Buna bağlı olarak Türkiye’de konteyner taşımacılığının ilerlemesiyle büyük konteyner terminalleri kurulmuştur. Türkiye’de de konteyner taşımacılığında son zamanlarda çok fazla gelişim görülmesine rağmen, Dünya konteyner taşımacılığında Türkiye konteyner taşımacılığının payı yüzde 1 bile değildir. Oysaki Türkiye jeopolitik konumu, sahip olduğu denizcilik potansiyeli açısından konteyner taşımacılığına yatkındır. İlerleyen zamanlarda Türkiye’de konteyner taşımacılığının gelişmesi hem ülke hem de global çapta olarak ülkemize oldukça katkı sağlayacaktır.

ULUSLARARASI KONTEYNER TAŞIMACILIĞI

Konteynerler, uluslararası konteyner taşımacılığının önemli bir mihenk taşıdır. Konteynerlerin yurt dışına transfer edilmesi; deniz, kara yolu, demir yolu ve havayolu ile gerçekleştirilmektedir. Global lojistik, büyük oranda konteyner gönderilerini tercih ediyor. Dünyada büyük uluslararası konteyner taşımacılığı yapan limanlar, konteynerler için özel olarak sahiplendirilmiş terminaller temin eder. Konteynerlerin yüklenmesi, boşaltılması ve bu malların tren veya kamyonlara transferi otomatik terminaller sayesinde yapılmaktadır. Birçok liman, özellikle Güney Doğu Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’dan gelen-giden ulusal ve uluslararası rotalarda en çok konteyner konsantrasyonuna sahip alanların ilgi odağı haline geldi. Lojistik merkezler, günümüz lojistik sektörü bünyesinde önemli bir başrol niteliği görmektedir. Bu ilgi, her geçen gün katlanarak devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir: Dünya Konteyner Limanları
 

Share This Post