(+90) 212 631 00 02 / (+90) 537 591 32 21
09
Kas

Ro-Ro Taşımacılık Nedir?

ro-ro taşımacılığı

Ro-ro taşımacılık temel olarak taşımacılık için kullanılan araçların gemilerle taşınmasına verilen bir isimdir. Temel olarak taşımacılık yapan bir taşıtı, denizi geçirmek için kullanılır. Örneğin bir yük taşıyan tırı ro-ro gemi taşımacılığı ile denizi geçene kadar taşınmasına ro-ro taşımacılık denir.

Ro-ro gemileriyle yapılan taşımacılık sırasında kara yolunda devam eden taşımacılıkların denizi geçmeleri gerekirse yapılan taşımaya ro-ro taşımacılık denir. Denizyolu lojistiği son dönemlerde sıkça kullanılan bir taşımacılık çeşidi haline gelmiştir. Denizyolu lojistiği özellikle büyük yüklerin çok fazla zaman kısıtlaması olmadan uzak noktalara taşınması için kullanılır. Liman olarak uygun olan her noktaya denizyolu lojistiği ve ro-ro taşımacılık yapılabilir.

Ro-ro gemileriyle yapılan taşımacılıkta esas hedef yük taşımaktan çok, yükü taşıyan araçları denizyolunda taşımak ve denizi geçmelerini sağlamaktır. Bunun faydaları olarak yüklerin kara araçlarından indirilmesine gerek kalmadan taşımacılık yapılmasıdır. Bu sayede yüklerin indir yükle yapılmadan taşınmasından dolayı zamandan tasarruf edilerek taşımacılık yapılmaktadır. Bir nevi multimodal taşımacılık sınıfında değerlendirilebilir. Çünkü multimodal taşımacılıkta da taşınacak yükün yüklendiği taşıma kabının da boşaltılmasına gerek kalmadan birçok farklı taşıma çeşidinin kullanılarak taşıma sağlanır.

Ro-ro taşımacılık sektöründe ana temel, karayolunda taşıma sağlayan araçların direkt olarak ro-ro gemilerine alınarak ro-ro gemi taşımacılığı yapmaktır. Ro-ro taşımacılık, denizyolu lojistiği sektörünün en hızlı işleyen alanlarından biridir. Çünkü ro-ro gemileriyle yapılan taşımacılıkta ana yük, yüklerle doldurulmuş olan araçlardır. Araçların boşaltılması ve yeniden doldurulması gerekmeksizin her yük kolayca ve hızlı bir şekilde taşınabilir. Bu sayede büyük bir zaman tasarrufu yapılmış olur. Bunun yanında özellikle tır ve kamyonların boşaltılıp tekrar doldurulması için ödenecek tutardan da tasarruf edilmiş olmaktadır. Bu sayede ro-ro taşımacılık sektörünün ana teması araçları denizyolu lojistiği kapsamında deniz boyu taşımak ve güzergâhtaki denizlerin aşılmasını sağlamaktır.

Ro-ro gemileriyle yapılan taşımacılık sayesinde gemilere yüklerin istiflenmesinin önüne geçerek daha kolay bir yük yükleme şekli vardır. Bu şekilden dolayı zaman tasarrufu büyük ölçüde yapılmış olur. Ro-ro gemi taşımacılığı, büyük ro-ro gemileriyle yapılan taşımacılıktır ve çoğunlukla denizyolu lojistiği gemileri kadar büyük ve hatta çoğundan büyük olabilir. Ro-ro taşımacılık sektöründe kullanılan gemilerin ana yükleri her zaman araçlar olduğu için, yüklerin direkt olarak gemilerle bir teması bulunmaz. Yüklerin doldurulduğu araçların ro-ro taşımaclığı için ro-ro gemilerine park etme şekliyle yüklenmesini ve geri kalan denizyolunu bu şekilde tamamlamalarını sağlar. Bu sayede yüklenmiş olan yüklerin birden fazla kez indirilip yüklenmesi gerekmez. Bu şekilde hem maddi olarak hem de zaman olarak tasarruf edilmiş olur.

Ro-ro taşımacılık sayesinde araçların direkt olarak denizyollarını kullanarak deniz olan güzergâhları atlatmaları ve geri gelen güzergâhlarına devam etmeleri sağlanmaktadır. Bu sayede araçların gereğinden fazla durmasına ve dolaşmasına gerek kalmaz aynı zamanda araçların yüklerinin boşaltılıp tekrar bir gemiye yüklenmesine gerek kalmadan araçlar direkt olarak yollarına devam eder bu sayede zamandan ve maddiyattan tasarruf ederek denizyolu lojistiği kullanılarak taşıma yapılmış olur. Ro-ro gemileriyle yapılan taşımacılık sayesinde araçların yüklerini direkt araçlarla birlikte taşıyarak boşalt yükle yapmadan taşımacılık yapılabilir.

Ro-ro gemi taşımacılığı denizyollarına denk gelen güzergâhlarda sıklıkla tercih edilen ve denizyoluyla birlikte karayolu kullanılarak yapılan taşımacılıklara yarar sağlar. Ro-ro gemileri sayesinde üzerlerine yüklenen yük dolu araçların denizleri tamamen geçerek güzergâhın geri kalanında karayollarından devam etmesinin önü açılmış olur. Yüklerin tek tek indirilip tekrar yüklenmesi ve denizi geçtikten sonra başka bir araca transfer edilmemesinden dolayı zaman olarak büyük tasarruflar sağlar. Bu sayede yükler son konumuna daha çabuk ulaşır. Ro-ro taşımacılık sayesinde denizlerin geçilmesi gereken yerlerde karayollarını kullanılarak yapılan taşımalarda kısa bir süreliğine araçların denizyolu üzerinden götürülmesi sağlanır. Bu sayede yolların uzamadan denizyolu üzerinden transfer gerçekleşmiş olur.

Ro-ro taşımacılık

Ro-ro Taşımacılık Avantajları Nelerdir?

Ro-ro taşımacılık avantajları özellikle zaman olarak gözlemlenebilir. Lojistik sektöründe ve özellikle denizyolu lojistiğinde en önemli hususlardan bir tanesi zamandır. Gereğinden fazla uzun olan teslimat sürelerini kısaltmak için farklı yollar sürekli aranız. Karayolu taşımacılığı genellikle çok fazla uzun olmayan veya uzun denizyolu lojistiği kullanılması gerekmeyen güzergâhlarda tercih edilir. Bu güzergâhların yanı sıra karayolu taşımacılığında denizyolu lojistiği yapılması gerekirse ve bu çok uzun zamanlar almayacaksa ro-ro gemileriyle yapılan taşımacılık sayesinde karayolu araçlarını ro-ro gemilerine yükleyerek denizyolu lojistiği kullanılarak denizden geçirmek mümkündür. Bu durumun ortaya çıkardığı yolların kısalması ve yüklerin indirilip tekrar yüklenmesine gerek olmaması sayesinde ro-ro taşımacılık sektörünün en büyük avantajı zamandır.

Zamandan yapılan tasarruflarla birlikte yüklerin transfer edilme süreleri azalır ve müşteri memnuniyeti artar. Özellikle zamanlı teslimat gerektiren yükler için zamandan tasarruf edilmesi ve taşımanın tasarruf edilerek yapılması çok önemli olduğundan ro-ro gemi taşımacılığı en önemli denizyolu lojistiği çeşitlerinden biri olarak kullanılmaktadır. Ro-ro gemileriyle yapılan taşımacılık denizyolu lojistiği çeşitlerinden en fazla istifa edilen çeşittir. Bu yüzden kısa süreli denizyolu kullanımı sağlamak için ve araçların boşaltılmasının ve tekrar yüklenmesinin önüne geçmek için ro-ro taşımacılık tercih edilmektedir. Zaman tasarrufunun getireceği ve yükleme indirme işlerinin az olmasından kaynaklı yapılacak maddi tasarruflar ro-ro taşımacılık sektörünün en büyük avantajlarındandır. Denizyolu lojistiğinin bütün avantajları ro-ro taşımacılık içinde geçerlidir. Denizyolunda alınacak yol karayolunu takip etmekten daha kısa olacağından hem yakıt hem yük kapasiteleri göz önünde bulundurarak daha karlı olacağı için bu açıdan da maddi olarak tasarruf sağlaması ro-ro taşımacılık avantajları arasında yer alabilir.

Denizyolu Lojistiğinde Ro-ro Gemilerini Rolü Nedir?

Denizyolu lojistiği liman ulaşımı olan her noktaya yapılacak bir taşıma türüdür. Bu taşıma türünün avantajları ve avantajları her taşıma türünde olduğu gibi sıklıkla gün yüzüne çıkar. Denizyolu taşımacılığı için kullanılan araçların diğer taşımacılıklar için kullanılan çoğu araçtan daha fazla yük kaldırması ve takip etmesi gereken karayolları gibi uzun yollarının olmamasından dolayı daha pratik ve tek seferde daha çok yük taşıyabilen bir yük taşıma çeşididir.

Denizyolu lojistiğinde ro-ro gemilerinin rolü, karayolu taşımacılığı sırasında özellikle yol kısaltmak için denizyolu taşımacılığına ihtiyaç duyulan güzergâhlar için çok önemlidir. Ro-ro gemileriyle yapılan taşımacılıklar sayesinde karayolu taşımacılığı güzergâhlarının içerisine denizyolu taşımacılığı katılarak direkt olarak karayolu araçlarının deniz üzerinden yol uzatmadan taşınması hedeflenir. Bu bağlamda ro-ro gemilerinin denizyolu lojistiğindeki rolü çok büyük ve önemlidir. Bu ro-ro gemileri sayesinde karayolu taşımacılığı yapan araçların boşaltılıp tekrar yüklenmesine gerek kalmadan ve karayollarını kullanarak yol uzatmadan denizi aşmaları mümkündür. Bu noktada ro-ro gemileri özellikle kısa mesafe denizyolları için en ideal denizyolu lojistiği taşıma araçlarıdır.

Ro-Ro taşımacılık

Ro-ro Gemileri Nasıl Yüklenir?

Ro-ro gemileriyle yapılan taşımacılıklar sayesinde denizyolu ve karayolu kullanımı gerektiren güzergâhlara yüklerin indirilip tekrar karayolu araçlarına yüklenmesi zorunluluğu ortadan kalkmış ve zamandan büyük tasarruflar edilmesinin önü açılmıştır. Bu bağlamda ro-ro gemileri karayolunda çalışan araçlarla doldurularak direkt olarak yükü taşıyan araçların taşınmasını sağlar. Denizyolu lojistiğinde ro-ro gemilerinin sayesinde taşınan karayolu taşımacılığında kullanılan araçların, denizi geçtikten sonra yüklerinin tekrar yüklenmesini beklemeden hemen karayollarına çıkıp taşımaya devam edilebilir.

Ro-ro gemilerine karayolu taşımacılığında kullanılan tırlar gibi kamyonlar gibi yüklerle doldurulmuş araçlar düzenli bir şekilde park eder gibi yüklenir ve ro-ro gemisi yükleme tamamlanınca yola çıkar. Karayolu taşımacılığında kullanılan araçların yüklenmesi boşaltılması gibi durumlar olmadığı için diğer denizyolu lojistiklerinde kaybedilen zamanların çoğu kaybedilmemiş olur bu sayede zamandan tasarruf edilmiş olur. Ro-ro gemileriyle yapılan taşımacılıklarda karayolu araçlarının gemilere yüklenmesinde ve indirilmesinde karayolu araçları çalışır vaziyette ve park edermiş gibi yüklenir. Ro-ro gemi taşımacılığında karayolu taşımacılığında kullanılan araçların ne kadar düzgün dizildiği çok önemlidir. Karayolu taşımacılığında kullanılan araçlar ro-ro gemilerine ne kadar düzgün dizilirse ro-ro gemisi o kadar çok araç alarak yola çıkabilir. Belirli ağırlıklara kadar yük taşıyabilen ro-ro gemileri araçların düzgün dizilmesi halinde belirlenen ağırlıkları bulana kadar araç yüklemesi yapabilir. Bu sayede tek taşımada daha çok araç götürebilir.

İlginizi Çekebilir: CPT Teslim Şekli Nedir?

Share This Post