(+90) 212 631 00 02 / (+90) 537 591 32 21
09
Kas

Multimodal Taşımacılık Nedir?

Multimodal taşımacılık, bir yükün birçok farklı taşımacılık yöntemleri kullanılarak bir konumdan başka bir konum yükün taşınacağı kabın değiştirilmeden taşınmasıdır. Lojistik hizmetlerinin gelişmesiyle ve aynı zamanda gelişen dünyada da lojistik ihtiyacının artmasıyla her konum için lojistik hizmetleri sağlanması zorunluluk haline gelmiştir.

Multimodal taşımacılık sayesinde birçok farklı taşımacılık hizmetleri kullanılarak taşıma yapılması mümkün hale gelmiştir. Bu taşıma işleminde taşınacak yükün ilk yüklendiği şekilde ve taşıma kabı değiştirilmeden yapılması sağlanmıştır. Multimodal taşımacılık avantajlarından en büyüğü taşıması yapılacak yükün, yüklendiği kabın hiç değişmeden son konuma transfer edilmesidir. Bu sayede taşınacak yük boşaltılıp tekrar yükleme yapılmayacağı için transferde sıkıntılar çıkmasının önüne geçilebilir.

Multimodal taşımacılık mevsim şartları, zaman, ücret, ulaşım özellikleri gibi birçok farklı açıdan değerlendirilerek karar verilecek taşıma yöntemlerini içererek yapılan bir taşımacılık şeklidir. Bu sayede birçok farklı taşımacılık yöntemi kullanılarak yüklerin taşınması sağlanmaktadır. Multimodal taşımacılık avantajları taşıma işi veren işverenin isteklerine göre şekillenebilir. Öncelikler belirlendikten sonra bu öncelikleri karşılayacak ve transferin gerçekleşeceği son konumun uygunluğuna göre hangi multimodal taşımacılık çeşidinin kullanılacağına karar verilmelidir.

Multimodal taşımacılıkta kullanılacak taşımacılık yöntemlerinin kazandıracağı zaman veya para hesap edilerek müşterinin isteğine göre hangisi daha önemliyse bir taşıma ayarlanabilir. Lojistik hizmetleri veren her türlü şirketin multimodal taşımacılık hizmetleri de çoğunlukla bulunmaktadır. Bu hizmetten yararlanmak için ve taşımanın multimodal taşımacılıkla yapılmasının sağlanması için birçok farklı etkenin olumlu olması ve uygun olması da gerekmektedir. Bu etkenlerin birçoğu kullanılacak taşımacılık çeşidine göre değişiklik gösterebilir.

Mevsimsel durumlar her türlü taşımacılıkda çok önemlidir. Taşımacılık çeşidinin değişeceği konuma gidilirken ki güzergâh durumları gibi birçok etken seçilecek taşımacılık çeşidine göre değişmektedir. Örneğin karayolu taşımacılığını içinde bulunduran bir multimodal taşımacılık çeşidinde karayollarının uygun ve düzgün olması yüke veya zamana zarar vermemesi gibi durumlar karayollarının tercih edilip edilmemesine karar vermek için çok gerekli birer etkendir. Bütün etkenler değerlendirilerek ve taşınacak yükün ne olduğuna bakılarak karar verilen multimodal taşımacılık hizmetlerinde zamandan veya paradan ya da her ikisinden belirli miktarlarda kar etmek mümkündür. Ayrıca multimodal taşımacılık hizmetleri kullanılarak yapılan taşımacılıklarda taşınması sağlanacak yüklerin boşaltılıp tekrar yüklenmesi gibi bir durum olmadığından yüklerin başına bir iş gelme risklerinin daha az olduğu bilinmektedir.

Tek bir taşımacılık çeşidiyle ulaşılamayacak olan konumlara taşıma yapılması için uygun olan ve kullanılacak tek taşımacılık yöntemi multimodal taşımacılıktır. Multimodal taşımacılık sayesinde ulaşımı tek bir yolla yapılamayan birçok noktaya uluslararası veya yurtiçi konumlara yük taşınması mümkündür. Multimodal taşımacılık sayesinde tek bir taşımacılık çeşidiyle ulaşılamayacak konumlara her türlü yükün kolay bir şekilde transfer edilmesi sağlanır. Bu sayede birçok konumun ulaşılamaz olması durumu ortadan kalkmıştır. Yurtiçi veya uluslararası olarak yapılabilecek olan multimodal taşımacılık sayesinde ne kadar zor olursa olsun tek bir taşımacılık yöntemiyle ulaşılamayacak noktalara birçok farklı yüklerin sorunsuz bir biçimde ulaştırılması sağlanmaktadır. Bu sayede lojistik sektörünün önü açılmış ve gerekli her noktalara taşımacılık hizmetlerinin gitmesi sağlanmıştır.

Gelişen dünyanın lojistik ihtiyacı arttıkça her konuma gidemeyen taşımacılık sektörünün sorunları multimodal taşımacılık çeşitleri sayesinde bir nebzede olsun çözülmüştür. Bu sayede uluslararası veya yurtiçi fark etmeksizin taşıma sektörü her noktaya ulaşabilir duruma gelmiştir. Aktif olarak kullanılan limanların olduğu her noktaya denizyolu taşımacılığını da içeren multimodal taşımacılık sistemleri özellikle uzak yollar için ve deniz geçmek gereken güzergâhlar için sıklıkla kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra denizyolu olan fakat zaman olarak kayıp yapmak istenmeyen yüklerin taşınmasında havayolu tercih edilerek havayolu taşımacılığının dâhil edildiği multimodal taşımacılık yöntemleri kullanılarak zaman kaybı yaşamadan taşıma yapmak mümkün hale gelmiştir.

Multimodal taşımacılık

Multimodal Taşımacılık Avantajları Nelerdir?

Multimodal taşımacılık avantajları kullanılan taşıma yöntemlerinden dolayı ortaya çıkan avantajlarla birleştirilebilir. Mesela havayolu taşımacılığının en büyük avantajı süre olarak daha kısa sürmesidir. Havayolu taşımacılığı entegre edilmiş bir multimodal taşımacılık çeşidinde süre olarak daha kısa zamanda taşıma yapılabileceği için zamandan tasarruf edilebilecektir ve multimodal taşımacılığın avantajlarından biri olarak sayılabilecektir.

Karayolu taşımacılığı tercih edilmiş bir multimodal taşımacılık çeşidinde gidilebilecek güzergâhların fazlalığından dolayı yolda çıkacak herhangi bir güzergâh bazlı sorun daha çabuk aşılacağından multimodal taşımacılık avantajlarından biri sorunların daha çabuk aşılması şeklinde sayılabilir. Bunların yanı sıra multimodal taşımacılık avantajları olarak kendine özgün avantajları da vardır. Bu avantajlar lojistik hizmetlerinin multimodal taşımacılık hizmetlerini daha kolay pazarlamasını sağlar. Bu avantajlardan bir tanesi taşınacak yükün yüklendiği kabın son konuma transfer edilene kadar geçecek sürede ne kadar çok taşımacılık çeşidi değiştirirse değiştirsin asla taşıma kabının açılmamasıdır. Bu sayede taşınacak yükün indirip tekrar yüklenmesi gibi bir durum olmayacağı için taşınacak yüklerin daha sorunsuz ve başlarına bir iş gelmeden daha garantili taşınmasına yardımcı olur. Bu durum sayesinde yüklerin boşaltılıp tekrar yüklenmesi gibi bir durum olmamasından dolayı fazladan zaman kaybı olmayacağından multimodal taşımacılık avantajları arasında daha hızlı olması rahatlıkla sayılabilir.

Ayrıca indirip tekrar yükleme durumundan kurtulunmuş olduğundan yüklemesi yapılan bir yükün son konuma vardığında ilk yüklenmiş haliyle varması son konumda boşaltılması açısından avantajlı durumlar yaratabilir ve bu durumlar multimodal taşımacılık avantajları arasında sayılabilir. Multimodal taşımacılık hizmeti veren bütün lojistik hizmetleri veren şirketlerin bu taşımacılıkta karar verilen taşıma yöntemlerini sağlayan lojistik şirketleriyle çalışmasından dolayı her şirketin kendi alanında en iyi hizmet veren şirketlerden seçilmesi sayesinde taşınacak yüklerin daha kaliteli hizmet alınarak taşınması sağlanır ve taşınacak yüklerin daha garantili bir taşıma yolcuğu yapması sağlanmaktadır. Bu sayede taşınacak yüklerin sorunsuz bir biçimde ulaştırılması daha olasıdır.

Multimodal taşımacılık avantajları sayesinde son dönemlerde artan lojistik ihtiyaçları ve lojistik hizmetleri veren şirketlerinde artmasından dolayı taşıma sağlanacak son konumlara daha rahat ulaşılması ve multimodal taşımacılık hizmetlerine de daha rahat ulaşılması multimodal taşımacılık avantajları arasında sayılabilir. Multimodal taşımacılık hizmetleri sayesinde birçok farklı uluslararası veya yurtiçi konuma ulaşmak daha kolay olmuş ve taşınacak yüklerin yüklenip boşaltılması dertlerinin ortadan kalması sağlanmıştır. Bu durumlarda multimodal taşımacılık avantajları arasında en büyük avantajlar arasında yer almaktadır. Multimodal taşımacılık hizmetlerini sağlayan bütün lojistik hizmetleri firmalarının müşterilere sunacağı birçok multimodal taşımacılık çeşitleri vardır. Bu multimodal taşımacılık çeşitlerinin taşınacak yükün, taşınacak konumun, konumdaki imkânların, müşterilerin zamandan tasarruf veya maddiyattan tasarruf etmesi gibi istekleri üzerine bu çeşitler belirlenmektedir.

Multimodal Taşımacılık Çeşitleri Nasıl Belirlenir?

Multimodal taşımacılık hizmeti veren bütün lojistik hizmetleri veren firmaların multimodal taşımacılık çeşitlerinin seçilmesinde direkt olarak işverenlerin istekleri göz önünde alınarak karar verilmektedir. Bu sayede müşterinin istekleri ön planda olarak planlamalar yapılmaktadır. Bütün multimodal taşımacılık çeşitlerinin kendilerine göre multimodal taşımacılık avantajları vardır. Bu avantajlar göz önünde bulundurularak tercih edilecek multimodal taşımacılık çeşitleri sayesinde işverenlerin taşınmasını istediği yükler taşınmaktadır. Bu karar kısmında göz önüne alınması gereken bazı huşular vardır. Bu hususlar taşınacak yükün cinsi, miktarı, yükün ulaşması gereken zaman, seçilecek taşımacılık çeşitlerinin son konumdaki imkânlara uygun olması, son konumun uzaklığı, müşterinin zamandan tasarruf istemesi yani yükün daha çabuk teslim edilmesi, müşterinin paradan tasarruf etmesi yani maddi olarak daha uygun taşımacılık çeşitlerinin seçilmesi gibi birçok etken değerlendirilerek ve müşterinin istekleri göz önünde bulundurularak multimodal taşımacılık çeşitleri tercih edilebilir.

Özellikle Türkiye’de en çok tercih edilen multimodal taşımacılık hizmetlerinden bir tanesi demiryolu taşımacılığı ve karayolu taşımacılığının bir arada kullanılarak yapılan demiryolu – karayolu taşımacılığıdır. Multimodal taşımacılık avantajları değerlendirilerek ve son konumlardaki imkânlar göz önüne alınarak tercih edilen multimodal taşımacılık çeşitlerinden yararlanılarak yapılacak taşımacılıklarda uluslararası veya yurtiçi taşımacılıkları fark etmeksizin taşımacılık sektörü daha kolay bir hal almıştır. Lojistik hizmetlerinin gelişmesi ve lojistik ihtiyaçlarının artmasıyla ortaya çıkan ve taşımacılıkların daha kolay yapılmasını sağlayan multimodal taşımacılık, taşımacılık sektöründe en çok tercih edilen taşımacılık çeşitlerinden biri haline gelmiştir.

Share This Post