(+90) 212 631 00 02 / (+90) 537 591 32 21
02
Eyl

Entegre Lojistik Faaliyetleri Nelerdir?

Dünya’da teknolojinin gelişmesiyle beraber her şey günden güne gelişmeye başlamıştır. Bu gelişimden etkilenen bir diğer sektörde taşımacılık olmaktadır. Lojistik sektörü teknolojinin gelişmesiyle beraber sürekli olarak gelişmeye ve gelişimine hız katmaya başlamıştır. Lojistik sektöründe artık yükler sadece taşınmakla kalmıyor yük taşımanın yanı sıra entegre lojistik ile farklı pek çok ek hizmette lojistik sürecine katılmaktadır. Entegre lojistik hizmetleri neredeyse firmalar tarafından lojistik sürecine dair tüm ek hizmetleri kapsamaktadır. Bu ek hizmetler sayesinde lojistik sektörünün müşteri memnuniyeti oldukça artmıştır. Entegre lojistik hizmetleri firmaların müşterilerine sadece taşımacılık hizmeti vermemesini bunun yanında lojistik sürecini profesyonel ve etkin bir şekilde yönetmesini sağlamıştır. Bu yazımızda sizlere entegre lojistik ile ilgili pek çok bilgi vermeye çalıştık.

entegre lojistik
entegre lojistik

Entegre Lojistik Nedir?

Entegre lojistik ile ilgili bilgilere biraz giriş yapmıştık. Şimdi entegre lojistik nedir detaylı bir şekilde inceleyelim. Entegre lojistik firmayı çok iyi bir şekilde analiz eden lojistik işletmelerinin firmaların istek ve ihtiyaçlarını tam olarak belirler. Bu istek ve ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılamak adına entegre lojistik hizmeti sunulur. Kısaca entegre lojistik faaliyetleri işletmelerin ihtiyaçlarının tam olarak belirlenerek tüm ihtiyaçlarını karşılayacak profesyonel lojistik yönetimidir. Entegre lojistik firmaların daha verimli çalışabilmesi için elinde bulundurduğu bütün kaynakları tam anlamıyla kullanmasını sağlamaktadır. Bu kaynaklar hammadde, sermaye, teknoloji be insan gücüdür. Bu kaynakları tam anlamıyla verimli bir şekilde kullanmasını sağlamaktadır. Entegre lojistik faaliyetleri tamamen lojistik hizmeti almak isteyen işletmelerin müşteri memnuniyetini kazanmak ve bu firmaların taleplerine hızlı bir şekilde cevap vermeyi amaçlar. Entegre lojistiği geliştiren en önemli unsur şüphesiz müşteri memnuniyeti olmaktadır. Müşteri memnuniyeti ile gelişen bu işletmeler günden güne daha profesyonel çözümlerle lojistik sürecini daha iyi bir şekilde yönetebilmektedirler.

Günümüzde hizmet almak isteyen müşteriler sadece ürün ya da hizmet almaya alışmıştır ve bu durumlar onlar için artık normal gelmektedir. Ancak ürün ve hizmetin yanında farklı hizmetler yani ek hizmetler sunulması hem işletmelerin kendini özel hissetmesini sağlamaktadır hem de sürecin daha iyi yönetilmesini sağlamaktadır. Bu bağlamda lojistik sektöründe entegre lojistik hizmetleri ortaya çıkmıştır. Lojistik sektöründe çok fazla rakip firma bulunmaktadır ve bu firmalardan kendinizi ayırmak istiyorsanız ayrıca sıradan bir lojistik hizmetinden çok daha fazlasını sunmak istiyorsanız mutlaka entegre lojistik hizmetleri sunmalısınız.

Günümüzde lojistik firmalarının yaptığı en büyük hata sadece fiyat rekabeti ile rakiplerinin önüne geçmeye çalışmaktır. Ancak hizmete önem veren müşteriler fiyat rekabetiyle yetinmemektedir. Fiyat rekabetini her işletme yapabilir ancak ek hizmet her işletme sunamaz. Ek hizmet sunan işletmeler ne istediğini bile müşteriler karşısında her zaman bir adım önde olmaktadır. Bu bağlamda firmalar ana faaliyet alanlarından uzaklaşmadan müşterilerine ana faaliyetlerini destekler nitelikte olan ek hizmetler sunabilir. Bu ek hizmetleri sunmak işletmeleri başarıyla götürür.

Entegre Lojistik

Entegre Lojistik Hizmetleri Kaça Ayrılmaktadır?

Entegre lojistik hizmetleri kendi içerisinde 7’ye ayrılmaktadır. Bunlar; depolama, gümrük danışmanlığı, ulaşım yönetimi, depo yönetimi, ulaşım yönetimi, envanter yönetimi, anlık konum takibi, tersine lojistik hizmetleridir. Bu entegre lojistik faaliyetlerinin ne olduğunu ve sunduğu faydaları detaylı olarak anlatalım.

Depolama

Depolama lojistik süreçlerinde şüphesiz olmazsa olmazdır. Aynı zaman da lojistik alt dalı olarak görülen depolama faaliyetleri lojistik hizmeti alan işletmeler için olmaz olmaz niteliktedir. Entegre lojistik faaliyetlerinin en başında depolamaya yer vermemiz şüphesiz çok önemli bir unsur olmasıdır. Depolama işlemi nedir anlatalım. Depolama firmaya ait olan mal, envanter, ürün, envanter, hammadde ve çeşitli bilgilerin güvenli bir şekilde muhafaza edilmesini sağlamaktadır. Depolama, bütün depo faaliyetlerinin yönetilmesini sağlamaktadır. Depolanacak yüklerin depolarda güvenli bir şekilde saklanmasını sağlamaktadır. Ayrıca depolama sırasında depo içerisinde muhafaza edilen yüklerin, hammaddenin veya bilginin güvenli bir şekilde saklanmasını sağlamaktadır. Depolama entegre hizmeti firmaların mallarını depolayacağı yerlerin pazar araştırmasını detaylı olarak yapar daha sonrasında depolama yapılacak yerlerin bir listesi çıkarılır ve aralarından eleme yapılarak bir depoya karar verilir. Pazar araştırması yapması sayesinde en uygun depolama hizmetini sunmaktadır. Ayrıca sadece depoların bulunmasını ve depolarda malların güvenli bir şekilde tutulmasını sağlamamaktadır. Bunların yanı sıra depo yönetimi ve depolama esnasında yapılması gereken planlamaları da depolama entegrasyon hizmetleri tarafından yapılmaktadır. Depoya yüklerin transferi sırasında ve deponun düzenlenmesi sırasında büyün süreçleri yöneten bu entegre faaliyet sayesinde firmaların depolama maliyetleri oldukça düşmektedir.

Gümrük Danışmalığı

Entegre lojistik faaliyetleri içerisinde en önemlilerden birisi de şüphesiz gümrük danışmanlığı olmaktadır.  Gümrük danışmanlığını sadece gümrük işlerinin halledilmesi ve yükün ülkeden çıkması olarak düşünmeyin. Gümrük danışmanlığı yüklerin varış noktası olan ülkelerinde gümrük işlemlerinin başarılı bir şekilde halledilmesi olarak düşünebilirsiniz. Bu bağlamla gümrük danışmanlığı tüm gümrük hizmetleri ile alakalı mevzuata hâkim bir şekilde gümrük süreçlerini yönetmektedir. Ayrıca bütün ülkelerde yer alan gümrük mevzuatına ve gümrük süreçlerine hâkim olması sayesinde yüklerinizin gümrük sürecinde herhangi bir sorunla karşılaşmasını engellemektedir. Bu alanda yaşanacak herhangi bir aksama sizi çok büyük zarara sokabilmektedir. Bu yüzden lojistik sürecinde gümrük danışmanlığı çok önemlidir. Ayrıca gümrük danışmanlığı bütün evrakların eksiksiz bir şekilde tamamlanıp gümrüklere sunulmasını da sağlamaktadır.

Depo Yönetimi

Entegre lojistik sürecinin önemli bir parçası olan depo yönetimi yüklerin depolama sürecinde yapılacak olan uzun ve kısa vadeli tüm işlemlerin planlamasını yapmaktadır. Depo yönetimi depoda yer alan tüm eşyaların planlamasını sağlamaktadır. Planlanan ürünlerin arasında hammadde bulunuyorsa bu hammaddelerin hazırlanması gibi bütün işleri yönetmektedir. Ayrıca depo ile firma arasındaki iletişimi de yönetmektedir. Firma çalışanlarının depo hakkında bilgisi olması için sürekli olarak iletişimi sağlama gibi pek çok işi depo yönetimi sayesinde yapılmaktadır.

Ulaşım Yönetimi

Şirket içerisinde yer alan tüm eşyaların transferi ulaşım yönetimi sayesinde koordine edilmektedir. Sipariş girişi ve sipariş çıkışı tamamen ulaşım yönetiminin kontrolünde gerçekleşmektedir. Tedarik zincirinde yer alan tüm birimlerin arasında bulunan iletişimi gerçekleştirir.

Envanter Yönetimi

Envanter yönetimi çok önemli bir entegre lojistik faaliyetidir. Firmanın üretim yapılmasını sağlayan biriminden perakende satış yapan birime satış biriminden depolama yapan birime kadar uzanan envanter sürecini ve şirketin envanterinin sağlıklı bir şekilde yönetilmesini sağlamaktadır. Firmanın hammaddesinin ne kadar idare edeceğini üretimin sürekliliği gibi unsurlara dikkat ederek firmaya bilgiler verir. Genel hatlarıyla firmanın üretimini ve satışına sürekli olarak devam edebilmesini sağlamaktadır. Envanter yönetimi doğru olarak yapılan işletmeler günden güne büyüme eğiliminde olurlar. Ancak envanter yönetimini doğru olarak yapamayan işletmeler stok sorunları, hammadde sorunları gibi sorunlar ile karşı karşıya kalacaklardır.

Anlık Konum Takibi

Anlık konum takibini yüklerin lojistik sürecinde takip edilmesi olarak anlaşılmamalıdır. Firmanın sektördeki konumu tedarik zincirindeki konumunu sürekli olarak kontrol etmektedir. Ayrıca personellerin daha verimli çalışabilmesi adına bazı araştırmalar yaparak firmaya sunar.

Tersine Lojistik Hizmetleri

Tersine lojistik hizmetlerinde en önemli nokta iade gelen ürünlerin araştırılmasıdır. İade gelen ürünlerin araştırılarak firmaların ilerleyen zamanlarda bu konularda kendilerini geliştirerek hataları tekrar yapmamaları sağlanmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Hava Kargonun Tercih Edilme Sebepleri

Share This Post