(+90) 212 631 00 02 / (+90) 537 591 32 21
02
Eyl

Freight Forwarder

“Freight forwarder nedir?” sorusu herkesin taşımacılık sektöründe en çok merak edilen sorulardandır. Freight forwarder’ı size en genel şekilde açıklamamız gerekirse taşımacılık yapan firmaların, derneklerin ve kuruluşların lojistik süreçlerinin tamamını yük sahibi yerine organize eden kuruluşlar olarak tanımlayabiliriz. Freight forwarder firmalar lojistik süreçlerini yük sahibi yerine yönettiği için sözleşmelerde kendileri yer almaktadır. Sözleşmelerde freight forwarder işletmelerin yer alması süreçle alakalı bütün sorumlulukları üstlenmeleri anlamına gelmektedir. Normalde süreçlerin hepsinde yük sahibi aktif rol oynamaktadır. Bu durum yük sahibini oldukça yormaktadır. Ancak freight forwarder işletmeler ile yükün asıl sahibinin yalnızca sözleşmede yer alan taşıma bedelini ödemesi yeterli olmaktadır. Geri kalan bütün süreçle freight forwarder işletmeler ilgilenmektedir.

Freight Forwarder

Freight Forwarder İşletmeler Hangi İşlerle İlgilenmektedir?

Freight forwarder işletmelerin lojistik sürecine dair pek çok detayla ilgilendiğini söylemiştik. Peki, freight forwarder işletmeler hangi işlerle ilgileniyor? Yakından inceleyelim.

 • Freight forwarder sizin yerinize araştırma yapmaktadır. Bu araştırmalar sanıldığı gibi basit araştırmalar değildir sizin yüklerinizi en uygun ve en güvenli şekilde varış noktasına göndermenizi sağlayacak firmaları araştırmaktadır. Daha sonrasında bu firmaları analiz ederek aralarında eleme yapar. Eleme sonucu en uygun fiyatlı ve en hızlı işletmeye karar verilerek size bu firmayla alakalı bir sunum gerçekleştirilir.

 • Freight forwarder firmaları lojistik sürecinin en yorucu olan kısmına yani gümrük ve liman işlemlerine hâkimdir ve bu kısımları sizin yerinize yönetmektedir. Özellikle gümrük kısımları bazen çok yorucu olabilmektedir. Gümrük kısımlarını sorunsuz bir şekilde halledebilmeniz için bu taraflarda bilgi ve tecrübe sahibi olmanız gerekmektedir. Freight forwarder firmaları gümrük hakkında çok fazla bilgi sahibi olmaktadır. Aynı zamanda gümrük bilgileri sadece yaşadıkları ülkenin gümrüğü değildir. Yurtdışı ülkelerinin gümrük kurallarına da hâkimdirler. Bu sayede lojistik sürecinin hem daha kolay geçmesini sağlamaktadırlar hem de gümrükle alakalı herhangi bir eksikliğin olmamasını sağlamaktadırlar. Gümrük süreci işletmeler açısından basit ve önemsenmez geliyor. Ancak gümrük sürecinde yapacağınız en ufak hata size çok büyük zararlar olarak geri dönecektir. Bu yüzden gümrük sürecinin hem yasalara uygun hem de eksiksiz bir şekilde gerçekleştirilmesi çok önemlidir. Yine limanlarda da prosedürler bulunmaktadır. Her ülkede liman prosedürü farklı olduğu için uluslararası denizyolu taşımacılığı ile yük yolluyorsanız mutlaka bu prosedürlere hâkim freight forwarder firmaları ile bu işlemleri gerçekleştirmeniz gerekiyor.

 • Freight forwarder firmaların işletmelere sunduğu en büyük avantaj şüphesiz taşıma yapan kurumlarla iletişim bağlantısını kurmalarıdır. Taşıma yapan firmalara ulaşmak yük sahibi firmalar tarafından oldukça zorlu bir süreç olmaktadır. Hem taşıma yapan firmaların yoğunluğu hem de yük sahibi firmanın yoğunluğu ile bazen iletişim kurmak imkânsız bir hale gelmektedir. Ancak freight forwarder firmalar ile çalışıyorsanız bu süreç sizin için çok kolay olmaktadır. Sizin yerinize freight forwarder firmalar taşıma yapan firmalarla iletişime geçerek iletişim sürecini sağlıklı bir şekilde yönetmektedir. Sizin lojistik sürecinde tek muhatabınız freight forwarder firmalar olmaktadır. Freight forwarder firmaların işinin lojistik sürecini şeffaf ve güvenilir bir şekilde olmasıyla sürekli olarak her türlü bilgi için iletişime geçebilme imkânınız bulunmaktadır.

 • Lojistik sürecinizle alakalı herhangi bir sorun bulunuyorsa freight forwarder firmalar derhal bu durumda müdahale etmektedir. Lojistik firmaları sizin için genellikle sadece taşıma hizmeti vermektedir. Ancak freight forwarder firmalar bu işin aynı zamanda danışmanlık kısmıyla da yakından ilgilendiği için herhangi bir sorun olduğu zaman bunu süreç başlamadan keşfederek sizin bu durumda almanız gereken aksiyonları anında söylemektedir. Bu ne demek oluyor açıklayalım. Örneğin bir ülkeye yük yolladınız ancak bu yüklerin ülkeye gönderilme şekli yanlış. Bu durumda yüklerle alakalı sorunu lojistik operasyon sürecine başlamadan görüp bu konuda gerekli bilgilendirmeleri tarafınıza yapmaktadırlar.

 • Freight forwarder’ın sunduğu bir diğer hizmet ise depolamadır. Yükün çıkış noktasından varış noktasına gitmek üzere yola çıkmadan önce herhangi bir depolanma ihtiyacı bulunuyorsa yine bu süreçle freight forwarder firmaları ilgilenmektedir. Bu durumda uygun fiyatlı güvenilir depolar ile iletişime geçerek yüklerin bu depoya nakliyesini sağlamaktadır. Ayrıca depo yönetimi konusunda da destek vermektedir. Bu sayede depolanma süreci gibi zorlu bir süreçle de ilgilenmek zorunda kalmazsınız.

 • Freight forwarder firmalarının lojistik konusunda çok bilgili olduğundan bahsetmiştik. Bu bağlamda yüklerinizin varış noktasına ulaştırılması için veya kapıdan kapıya nakliyat hizmetinin sağlanması için taşımacılık türlerinin senkronizasyonu gerekiyorsa bu noktada da destek vermektedir. Freight forwarder işletmeler yol haritasını önceden hazırladığı için herhangi bir senkronizasyon gerekiyorsa bunun da planlamasını gerçekleştirebilmektedir.

Freight Forwarder Firmaları Neden Tercih Edilmektedir?

Freight forwarder nedir ve avantajları nedir detaylı olarak açıkladık. Peki, freight forwarder firmaları neden tercih edilmektedir?

Aslında freight forwarder firmaları tercih etmek için pek çok neden bulunmaktadır. Bunları sizler için kısa bir şekilde açıklayalım.

 • Freight forwarder firmaları tercih etmenin en önemli ve ilk sebebi şüphesiz lojistik kalitesini arttırmaktır. Freight forwarder firmalarının tüm lojistik sürecini sizin yerinize yönettiğini söylemiştik. Bunu yönetirken senelerin tecrübesi ile yapmaktadırlar. Bu bağlamda lojistik sürecinizin kalitesi oldukça artmaktadır.

 • Freight forwarder işletmeler hem yük sahibi hem de taşıyıcı firma ile sürekli irtibat halindedir. Yük sahiplerinin en çok şikâyet ettikleri konu taşıyıcı firmalara ulaşmanın oldukça güç olmasıdır. Ancak az önce de belirttiğimiz gibi freight forwarder firmalar yük sahibi ile taşıyıcı firma arasında köprü görevi görmektedir.

 • Freight forwarderlar yük sahibi firmalar yerine araştırma işlemini detaylı bir şekilde gerçekleştirdiği için büyük bir yükten firmaları kurtarmaktadır. Lojistik sürecinin en önemli adımı şüphesiz araştırma kısmıdır. İyi bir pazar araştırması yapılamadığı takdirde bütün süreç daha zorlu ve daha pahalı olmaktadır. Freight forwarder firmaları sizin yerinize detaylı bir araştırma yaparak en uygun ve en hızlı şekilde güvenli taşımayı size sunar.

 • Yüksek hacimli yükler taşıyorsanız mutlaka freight forwarder firmalarından destek almanız gerekmektedir. Hacim olarak yüksek olan yüklerin taşınması diğer yüklere göre daha fazla özen istemektedir. Ayrıca hacim olarak yüksek olan yüklerin daha farklı prosedürlere maruz kaldığını söylemeliyiz. Bu yüzden bir freight forwarder firması size oldukça yardımcı olacaktır.

 • Freight forwarder firmaları özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler kesinlikle tercih etmelidir. Sebebi ise lojistik sürecinin oldukça zor ve sancılı bir süreç olduğunu söylemiştik. Bu konuda yeterli tecrübeye sahip olmayan işletmelerin bu süreci yönetmesi daha zor olacaktır. Bu yüzden freight forwarder firmaları ile çalışarak süreci en iyi şekilde yönetip başarılı bir lojistik süreci geçirebilirler.

Kısaca freight forwarder işletmeler sizin yerinize lojistik sürecini yöneten firmalardır. Siz de lojistik süreci hakkında bilgi sahibi değilseniz veya lojistik sürecinin yorucu ve sancılı sürecinde tek başınıza kalmak istemiyorsanız mutlaka freight forwarder firmaları ile iletişime geçmelisiniz. Freight forwarder sizin yerinize bütün süreci yöneterek sadece faturada yer alan taşıma bedelini ödemenizi sağlamaktadır. Düzenli olarak size yükünüzle alakalı bilgilendirme yapan freight forwarder firmaları işinizi kolaylaştırırken en hızlı lojistik hizmetini en uygun fiyatlara almanızı da sağlamaktadır.

Share This Post