(+90) 212 631 00 02 / (+90) 537 591 32 21
17
Ağu

Neden Karayolu Taşımacılığını Tercih Etmelisiniz?

Karayolu taşımacılığı sunduğu pek çok fayda ile sıklıkla tercih edilmektedir. Karayolu taşımacılığında ithalat ve ihracat edilen malzemelerin hızlı, güvenli, uygun bir şekilde ulaştırılması amaçlanmaktadır. Karayolu taşımacılığını diğer taşımacılık yöntemlerinden ayıran ve firmaların en çok beğendiği avantajı şüphesiz aktarmasız taşıma imkânı sunmasıdır. Türkiye’de lojistiğin önemli bir bölümü karayolu taşımacılığı yardımıyla gerçekleşmektedir.

Karayolu Taşımacılığı

Karayolu Taşımacılığı Nedir?

Karayolu taşımacılığını, bir yükün çıkış noktasından varması gereken noktaya karayolu üzerinden ulaştırılması olarak kısa ve net bir biçimde açıklayabiliriz. Karayolu taşımacılığı kendi içerisinde 2’ye ayrılmaktadır. Bunlar; yurtiçi karayolu taşımacılığı ve uluslararası karayolu taşımacılığıdır. Yükün çıkış ve varış noktası ülke içerisinde kalıyorsa buna yurtiçi karayolu taşımacılığı adı verilmektedir. Eğer yükün çıkış noktası yurtiçi varış noktası yurtdışı ise buna da uluslararası karayolu taşımacılığı adı verilmektedir.

Karayolu taşımacılığı geçmişten günümüze kadar pek çok değişime uğrayarak gelmiştir. Bu değişimler özellikle uluslararası karayolu taşımacılığına olumlu yönde yansımıştır. Müşteri memnuniyetinin üst düzeyde tutulduğu karayolu taşımacılığı, çok fazla tercih edilmektedir.

Karayolu taşımacılığının bu kadar fazla tercih edilmesinin bir diğer sebebi ise diğer taşımacılık yöntemleri ile kombinasyon yapılabilmesidir. Kombinasyon yapılabilmesi nedir açıklayalım. Örneğin denize kıyısı olmayan bir ülkeye denizyolu taşımacılığı ile yük geldi. Bu yük ülkeye en yakın limana indirilir ve burada karayolu taşımacılığına devir edilir. Devir edilen yük karayolu taşımacılığı sayesinde istenilen yere ulaştırılır.

Karayolu Taşımacılığının Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

Karayolu taşımacılığının sunduğu pek çok avantaj bulunduğunu söylemiştik. Bu avantajların neler olduğunu yakından inceleyelim.

 • İlk olarak karayolu taşımacılığının sunduğu en büyük avantaj şüphesiz zaman avantajıdır. Karayolu taşımacılığında birinci öncelik en hızlı şekilde yükü çıkış noktasından varış noktasına götürmektir. Bu sayede karayolu taşımacılığı oldukça hızlı bir şekilde ilerlemektedir.
 • Alternatif rotalar belirlenebilmesi karayolu taşımacılığının sunduğu bir diğer avantaj olmaktadır. Alternatif rotaların kullanılması hem zaman tasarrufu hem de her yere ulaşabilme olanağı sağlamaktadır.
 • Kapıdan kapıya nakliyat tam anlamıyla karayolu taşımacılığında yapılmaktadır. Karayolu taşımacılığı, karayolu giden her yere ulaşmaktadır. Bu bağlamda her yere nakliyat yapılması kapıdan kapıya nakliyat anlayışının gerçekleşmesini sağlamaktadır.
 • Karayolu taşımacılığı güvenlik önemleri en üst düzeyde alınmaktadır. Karayolu taşımacılığının günümüze kadar pek çok değişikliğe uğradığını ve bu bağlamda geliştiğini söylemiştik.
 • Karayolu taşımacılığının kombine edilebilmesi önemli bir diğer avantajıdır. Kombine edilebilmesi hem kapıdan kapıya taşımacılık anlayışının gerçekleşmesini hem de diğer taşımacılık yöntemlerinin eksiklerini kapaması açısından çok önemlidir.
 • Karayolu taşımacılığının operasyon süreçleri diğer taşımacılık yöntemlerine oranla daha azdır. Bu sayede operasyon sürekleri kısa bir şekilde halledilir ve taşıma süreci hemen başlar.
 • Ayrıca kapıdan kapıya nakliyat yapılaması karayolu taşımacılığını güvenli bir taşıma yöntemi yapmaktadır. Bu ne demek oluyor açıklayalım. Diğer taşımacılık yöntemlerinde yükler eleçleme veya aktarma süreçlerine maruz kalmaktadır. Haliyle bu süreçler yüklerin güvenliğini tehlikeye atmaktadır. Eleçleme ve aktarma süreçlerinde yükler hasar görebilir, kaybolabilir, deforme olabilir bu bağlamda kapıdan kapıya nakliyat yapılması karayolu taşımacılığında önemli yere sahiptir.
 • Karayolu taşımacılığında farklı hacimlere sahip yükler taşınabilmektedir. Yani karayolu taşımacılığında hacim sorun yaratmamaktadır.
 • Karayolu taşımacılığı güvenlik önlemleri en üst düzeyde alındığından bahsetmiştik. Bu güvenlik önlemleri kapsamında herhangi bir çalınma, kırılma ve kaybolma durumuna karşın yükler sigorta altına alınmaktadır.

Karayolu Taşıma Yönetmeliği Nedir?

Karayolu taşıma yönetmeliği, karayolu taşımacılığıyla alakalı olan kuralların yazılı bir şekilde resmî gazetede yayımlanmasıdır. Karayolu taşıma yönetmeliği, taşıma işlemini yapan kişi, aracı olan acente, taşıma işlerini yaptıran aracı komisyoncular, taşıma işlerinin sistematik bir şekilde ilerlemesini sağlayan organizatörcü, nakliyat ambar işletmeciliği, kargo işletmesi, lojistik işletmesi, dağıtım işletmesi ve benzeri karayolu taşımacılığının sürecinde yer alan bütün kuruluşları kapsamaktadır. Karayolu taşıma yönetmeliğinde yer alan maddeler ülkelerin ticaretlerini daha iyi bir hale getirecek şekilde tasarlanmıştır. Karayolu taşıma yönetmeliği hem yasaklanmış hem de serbest bırakılmış maddeler içermektedir. Ayrıca burada yer alan ve yönetmelik kapsamı dışına çıkarılmış maddelerin uygulaması tehlikeli ve yasaktır.

Ayrıca karayolu taşıma yönetmeliğinde yetki belgeleri türlerine göre ayırılmış bir şekilde belirtilmiştir. Burada hangi tür yetki belgesine sahip işletmelerin nasıl bir karayolu taşımacılığı yapabildiği detaylı olarak verilmiştir. Karayolu taşıma yönetmeliğine bakanlığın mevzuat.gov.tr sayfasından ulaşabilirsiniz.

Karayolu Taşımacılığında Aktif Rol Oynayan Unsurlar Nelerdir?

Karayolu taşımacılığı düşünülenin aksine çok kolay bir işlem değildir. Bünyesinde bulundurduğu pek çok aktif rol oynayan unsur sayesinde düzenli ve sistematik bir şekilde ilerlemektedir. Bu unsurların herhangi birisinde olacak eksiklik karayolu taşımacılığında sorunlara yol açacaktır. Karayolu taşımacılığında aktif rol oynayan unsurları size detaylı bir şekilde anlatalım.

 • İlk olarak karayolu taşımacılığında olmazsa olmaz sürücülerdir. Sürücüler sayesinde yükler çıkış noktasında varış noktasına ulaşabilir. Elbette bu sürücüler normal sürücüler olmamaktadır. Lojistik için özel olarak eğitim alan sürücüler ile bütün operasyon gerçekleşmektedir. Eğitim ve ehliyet şartını karşılayan sürücüler karayolu taşımacılığı yapar ve aktif bir rol oynar.
 • İkinci olarak en önemli unsur ise şüphesiz araçlardır. Karayolu taşımacılığının gerçekleşmesi için araçlar olmazsa olmazdır. Bu araçlar motorlu taşıtlar, römorklu taşıtlar ve yarı römorklu taşıtlardır. Burada ek bir bilgi vermek istiyoruz. Römork ve yarı römorklarda kesinlikle yaş şartı bulunmamaktadır. Ancak diğer motorlu taşıtlarda yaş şartı bulunmaktadır. Bu yaş şartı yüklerin güvenliği açısından çok önemlidir.
 • Yine geniş hacimli yüklerin yüklenebilmesinde vinçler aktif rol oynamaktadır. Karayolu taşımacılığıyla pek çok farklı yük taşınmaktadır. Bu farklı yüklerin hacimleri çok geniş olanı da bulunmaktadır.  Hacim olarak geniş olan yüklerin araçlara yüklenmesi ve araçlardan indirilmesi aşamasında vinçler aktif rol oynamaktadır.
 • Hacimleri daha az olan yani orta hacimli yüklerde forkliftler aktif rol oynamaktadır. Forkliftler yardımıyla hacim olarak düşük olan yükler araçtan indirilir veya araca yüklenir.
 • Konveyör bantlar özellikle hacim olarak küçük ancak sayı olarak fazla olan yüklerde aktif kullanılmaktadır. Hacim olarak küçük olsa da sayı olarak fazla olan yüklerin araca yüklenmesi oldukça vakit almaktadır. Bu nedenle konveyör bantlardan yardım alınmaktadır.
 • Forkliftlerin araca yükleri taşıyabilmesi ve yüklerin düzenli bir biçimde durabilmesi için palet mutlaka kullanılmaktadır. Palet karayolu taşımacılığı için neredeyse olmazsa olmazdır diyebiliriz. Yüklerin sabit durması, yüklerin bir arada durması ve yüklerin kolay taşınması için mutlaka palet kullanılmaktadır. Karayolu taşımacılığı güvenlik önlemleri arasında paletler yer almaktadır.

Eğer sizde yüklerinizin çıkış noktasında varış noktasına sorunsuz ve en hızlı şekilde ulaşmasını istiyorsanız, karayolu taşımacılığını seçebilirsiniz. Karayolu taşımacılığı güvenlik önlemleri sayesinde yüklerin hem sorunsuz bir şekilde ulaşmasını hem de herhangi bir olumsuz durumda mağduriyet oluşmamasını sağlamaktadır. Karayolu taşımacılığının operasyon sürecinin kısa olması ancak operasyon sürecinin yükün çıkış noktasından varış noktasına kadar kapsamasıyla hem hızlı hem de bilinçli bir taşıma süreci gerçekleşmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda karayolu taşımacılığının sunduğu fiyat avantajı da önemsenmeyecek gibi değildir. Bu fiyat avantajı sayesinde ürünlerinizi daha kârlı satabilirsiniz. Özellikle teslimat süresi kısa olan yüklerde karayolu taşımacılığının tercih edilmesi doğru olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Uluslararası Lojistik Nedir?

Share This Post