(+90) 212 631 00 02 / (+90) 537 591 32 21
13
Oca

Tehlikeli Madde Taşımacılığı

Tehlikeli Madde Taşımacılığı

Tehlikeli Madde Taşımacılığı Nedir, Nasıl Yapılır?

Tehlikeli madde olarak nitelendirilen maddeler, lojistik ve taşıma sektörü içerisinde adını sıklıkla duymaya başladık. Bu sayede, teknolojinin gelişmesiyle bağlantılı olarak tehlikeli maddelerin bazı uygun yöntemler ile birlikte taşımacılığı, lojistiği mümkün bir duruma gelmiştir. Taşıma işlemi yapan lojistik firmaları, tehlikeleri maddelerin sonrasında karşımıza çıkarabilecek facialar, patlamalar ve çevre kirliliğine karşı önlemler almaktadır. Aldıkları bu önlemler sayesinde tehlikeli maddeler için taşımacılık ve lojistik hizmeti vermektedirler.

tehlikeli madde taşımacılığı

Tehlikeli Madde Nasıl Taşınır?

Seçeceğiniz lojistik firmasının tehlikeli maddeleri mümkün olduğu surette tehlikeden uzak ve dikkatli bir şekilde taşıma hizmeti verebiliyor olması önemlidir. Bundan dolayı, taşıma sektörü içerisinde eğer tehlikeli bir madde barındırıyor ise aynı zamanda çevreye zarar verebilecek şekilde yanıcı, patlayıcı madde taşıyan lojistik şirketlerin yaptığı işe tehlikeli madde taşımacılığı adı verilir.

Tehlikeli madde taşıma işlemi yapacak olan lojistik firmanın, dikkat ve güvenlik düzeyinin en yüksek seviyeler de olması gerekmektedir. Bu işlemi yaparken tercih edilecek lojistik araçları, tehlikeli maddelerin taşınma süreci boyunca güvenlik sistemini en yüksek seviyede tutmak için büyük araçlar kullanması son derece önemlidir. Bu sayede taşınacak malzemenin güvenliği ve aynı zamanda sürücünün de işini yapmasında etkili olarak verimliliği artacaktır.

Lojistik Şirketleri ve Tehlikeli Madde Taşıma

Günlük hayatta fabrikaların yaptığı üretim ve imalat işlemlerinin sürdürülebilirliği açısından tehlikeli maddelerin lojistik hizmeti ile taşınması şart olmuştur. Bununla birlikte büyükşehirler, makine ve endüstriyel baz da olan tesislerinde atık maddeleri imha etme ve yeniden değerlendirebilme önerileri sayesinde, tehlikeli madde taşımacılığı işinin gelişmesine öncülük etmiştir. Bu tehlikeli maddeler isteğe bağlı olarak değil yalnızca taşınabilmesi için uyulması gereken kurallar dâhilinde taşınabilmektedir.

Tehlikeli Maddelerin Taşınabilmesi için Kodlar

Tehlikeli maddeler kodlarına göre farklı türlere ayrılmaktadır. Bunlar patlayıcı, gazlar, farklı sıvı maddeler, yanıcı özelliğe sahip olan maddeler, oksitli maddeler, mikrop bulaştırıcı maddeler, aşındırıcı maddeler ve birçok farklı tehlikeli maddeye verilen genel bir isimdir. Tehlikeli maddeler toplam olarak 9 farklı kod ile belirtilmektedir.

Tehlikeli maddelerin taşınması ile birlikte, aynı zamanda tercih edilen taşıma yöntemi ile karayolu veya denizyolunu kirletebilme riski taşımaktadır. Dünyanın farklı yerlerinde yapılan bu tehlikeli madde taşımacılığı, farklı yollar ile taşınabilmektedir. Mesela karayolu ile taşınan bir tehlikeli madde, yolun bir kısmından sonra denizyolu veya demiryolu yöntemi ile taşınmaya devam edebilmektedir.

Tehlikeli Maddeler

  • Oksitleyici maddeler
  • Patlayıcı, yanıcı özelliğe sahip sıvı ve katı maddeler
  • Gazlar
  • Korozit yani aşındırıcı özelliğe sahip maddeler
  • Radyoaktif maddeler
  • Mikrop ve toksik içeren bulaşıcı özelliğe sahip maddeler

Hangi Taşıma Türü Tercih Edilmelidir?

Firmaların fiyatlarının uygun oluşu ile tercih etmiş olduğu karayolu, denizyolu ve demiryolu ile taşıma işlemi her ne kadar dikkat edilse de bir risk taşımaktadır. Trafikte araç kullanmanın bir risk olması gibi, tehlikeli madde taşıma işlemi yaparken de bir risk oluşturmaktadır. Bu riskin tamamen ortadan kalkmasının tek geçerli yöntemi havayolu kullanılarak yapılan taşıma işlemidir. Dünya çapında havayolu ile tehlikeli madde taşıma işlemi yapmak herkes tarafından olumlu olarak karşılanan bir durumdur.

Tehlikeli Madde Taşımacılığı Yapan Firmalar

Tehlikeli madde taşımacılığı yapan firmalar, bundan önce hizmeti sağlamadan önce dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu dikkat etmesi gereken hususlardan birisi ise ADR sözleşmesidir. Bu sözleşme tehlikeli maddeleri karayolu ile taşırken, Avrupa kıtasının kararlaştırmış olduğu bir anlaşma kuralıdır. Bu ADR sözleşmesi sayesinde, tehlikeli madde taşımacılığı yapan firmalar, güvenlik önlemlerine maksimum seviyede dikkat etmelidir. Taşıma işlemini yaptıran kişi ile tehlikeli madde taşıma işlemini yapan firma arasında bir güven söz konusu olmasını sağlamaktadır.

Tehlikeli maddelerin taşınması hakkında var olan yönetmeliğin kurallarına göre, tehlikeli madde taşınırken ambalaj ile korunmalıdır. Tehlikeli maddelerin yol boyunca herhangi bir şekilde sızıntı, dökülme gibi problemler ile karşılaşmamak adına UN onayı bulunan ambalajlar tercih edilmesi gerekmektedir. Tehlikeli madde taşıyan firmaların, mutlaka belirtilen güvenlik önlemlerini alması gerekmektedir.

Tehlikeli Madde Taşımacılığı için Gerekli Belgeler

Tehlikeli madde taşımacılığı için gerekli belgeler kanunlarla belirtilmiş olup, tüm tehlikeli madde taşımacılığı yapan firmalar ve lojistik şirketleri, bu belgelere sahip olmalıdır. Aksi takdirde tehlikeli madde taşımacılığı işini yasal olarak yapamamaktadır. Bu belgeler, malzeme güvenlik bilgi formu (MSDS), tehlikeli mal talebi, tehlikeli bildirim, nakliye acil durum kartı, tehlikeli mal talebi, nakliye acil durum kartı, TREM kartı tehlikeli madde taşımacılığı yapabilmek için gerekli olan belgeler arasındadır.

Tehlikeli madde taşımacılığı, insanların ve mülklerin güvenliğini sağlamak için uygulanan katı kurallar ve düzenlemelerle son derece düzenlenmiş bir faaliyettir. Bu faaliyetle uğraşan şirketler, herhangi bir tehlikeli maddeyi taşımadan önce doğru belgeleri almak da dâhil olmak üzere katı yönergelere uymalıdır. Bu, uygun bir Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı (DGSA) sertifikasının yanı sıra tehlikeli maddelerin taşınması için ilgili tüm belgelerin alınmasını içerir. Ayrıca şirketler, sürücülerinin tehlikeli malları güvenli bir şekilde elleçleme konusunda yeterince eğitimli olduğundan da emin olmalıdır.

Tehlikeli maddelerin güvenli bir şekilde taşınmasına yönelik talebin artmasıyla birlikte, bu maddelerin taşınması söz konusu olduğunda güvenilir hizmetler sunabilen şirketlere olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Bu tür şirketler, bu tür bir nakliyenin yasal gereklilikleri konusunda bilgili olmalı ve herhangi bir sevkiyat yapılmadan önce gerekli tüm belgelerin alındığından emin olmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Neden Karayolu Taşımacılığını Tercih Etmelisiniz?

Share This Post